شستن فرش با روش‌های ساده و بی‌دردسر

هرقدر هم که فرش‌هایتان را جاروبرقی بزنید و سعی در تمیز نگه‌داشتن آن‌ها داشته باشید، باز هم‌زمانی می‌رسد که لازم است آن‌ها را بشویید. لکه‌های چربی حاصل از پخت‌وپز، ریختن مواد غذایی، شربت و نوشیدنی‌های چسبناک و گردوغبار کهنه جای گرفته در تاروپود، همه و همه دست‌به‌دست هم می‌دهند تا شما را وادار به شستن فرش منزلتان کند. معمولاً مردم تصور می‌کنند شستن فرش‌ها کار سخت و خسته‌کننده‌ای است. البته تا حدودی این فکر درست است، شستن یک فرش با ابعاد بزرگ با انبوهی از تاروپودهای درهم‌تنیده کار چندان راحتی نیست. اما شما می‌توانید با چند روش ساده شستشوی فرش‌هایتان را آسان کنید.

شستن فرش به روش ساده

شستن فرش به روش ساده

فرش خود را برای یک شستشوی برق‌آسا آماده کنید

برای شستن فرش، در ابتدا آن را با جاروبرقی تمیز کنید. در این صورت چشمان شما می‌تواند لکه‌های واقعی سطح فرش را تشخیص دهد. سپس یک محلول از پاک‌کننده موردنظر آماده کنید و آن را به مقدار کافی رقیق کنید. به یاد داشته باشید ماهیت لکه در انتخاب نوع محلول پاک‌کننده بسیار بااهمیت است. برای پاک کردن لکه‌ها از یک پارچه یا حوله بی‌رنگ استفاده کنید تا در حین عملیات پاک‌سازی رنگ پارچه به سطح فرش منتقل نشود. اگر فرش‌های گران‌قیمتی دارید هرگز از فرچه و برس­های زبر استفاده نکنید چراکه این کار باعث مستهلک شدن تاروپود فرشتان می‌شود.

محلول شامپو فرش مناسب‌ترین پاک‌کننده برای شستن فرش

امروزه شامپو فرش‌های بسیاری به بازار آمده که می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان اولین گزینه برای شستن فرش استفاده کنید. از این محلول‌ها می‌توان برای از بین بردن اغلب لکه‌ها استفاده کرد. توجه به دستورالعمل‌های درج‌شده در پشت محصول و میزان رقیق‌شدگی در آب، تست محلول بر روی بخشی از فرش و بررسی نتیجه آن و درنهایت یک حوله آغشته به محلول همه آن چیزی است به آن نیاز دارید. در آخر یک دستمال مرطوب بر روی محل شستشو بکشید تا اثر شیمیایی شامپو فرش بر روی تاروپود فرشتان را به حداقل برسانید.

شامپو فرش بهترین محلول جهت شستشوی فرش

شامپو فرش بهترین محلول جهت شستن فرش

لکه‌هایی که خیال پاک شدن ندارند

قطعاً تاکنون با این مشکل مواجه شده‌اید که بر روی فرشتان لکه‌ای از خون، آدامس یا موم، نوشیدنی‌های رنگی، تکه‌های آب‌نبات و میوه‌های چسبنده و لکه‌های تیره روغن گریس برجای‌مانده و نتوانسته‌اید آن را به‌درستی محو کنید و یا این کار را با شستن فرش و به‌سختی انجام داده‌اید. اما به شما قول می‌دهیم از این به بعد با خیال آسوده‌تری با این لکه‌ها مواجه شوید زیرا راه‌حل‌های ساده‌ای برای رفع آن‌ها خواهید آموخت.

استفاده از حوله بهترین ابزار برای شستن فرش گران‌قیمت

استفاده از حوله بهترین ابزار برای شستن فرش گران‌قیمت

محلول‌هایی که برای فرش شما معجزه می‌کنند

  1. لکه خون

اگر با لکه‌های خون بر روی فرش خود مواجهید، پراکسید هیدروژن را به خاطر داشته باشید. ابتدا خون خشک شده را با آب و مواد شوینده ملایم خیس کنید. سپس با استفاده از چاقو جرم خون را از سطح الیاف بتراشید و حالا برای از بین بردن اثر لکه خون، پراکسید هیدروژن را مستقیماً روی لکه بریزید. این محلول در تماس با خون بلافاصله شروع به تولید کف و گاز می‌کند بنابراین تعجب نکنید. چند دقیقه صبر کنید، سپس پراکسید هیدروژن و خون باقیمانده را با یکپارچه نخی سفید یا حوله‌های کاغذی پاک‌ کنید.

استفاده از پراکسید هیدروژن برای شستن فرش آغشته به لکه خون

استفاده از پراکسید هیدروژن برای شستن فرش آغشته به لکه خون

  1. آدامس یا موم

برای از بردن لکه چسبیده آدامس یا موم کافی است یخ را بر روی سطح موردنظر بمالید تا تکه موم سفت شود و سپس به‌آرامی با لبه یک قاشق یا چاقو آن را از سطح فرش کنده و یا در صورت لزوم با بخشی از تاروپود فرش به‌آرامی قیچی کنید.

از بین بردن آدامس با تکه یخ بدون نیاز به شستشو فرش

از بین بردن آدامس با تکه یخ بدون نیاز به شستن فرش

  1. لکه‌های مایعات رنگی

یکی از دلایل شستن فرش برای صاحب‌خانه وجود لکه‌های نوشیدنی‌های رنگی همچون نوشابه، چای، شربت، قهوه و… است. اما برای این کار نیز نیاز نیست فرش خود را با آن ابعاد بزرگ به مهلکه شستن بی اندازید. تنها از یک محلول آب و سرکه سفید با نسبت مساوی استفاده کنید. محلول را بر روی بخش موردنظر اسپری کرده و 10 الی 15 دقیقه صبر کنید و سپس با حوله بر روی سطح بکشید.

از بین بردن لکه‌های چای و قهوه بدون شستشوی فرش

از بین بردن لکه‌های چای و قهوه بدون شستن فرش

  1. مواد چسبناک

هیچ‌چیز بدتر از اثر یک ماده چسبناک بر روی فرش نیست. تکه‌های آب‌نبات چسبیده، بخشی از یک ‌پوست خرما یا کشمش که با چسبیدن به الیاف فرش محلی برای جذب چرک و آلودگی است. برای از بین بردن اثر چسبنده، ابتدا جرم آن را با چاقو بتراشید و سپس از محلول آب و صابون برای از بین بردن اثرات چسبناک استفاده کنید.

وجود اجزای چسبناک سبب جذب آلودگی و نیاز به شستن فرش می‌شود

وجود اجزای چسبناک سبب جذب آلودگی و نیاز به شستن فرش می‌شود

  1. لکه چربی

برای از بین بردن لکه چربی‌های موجود می‌توانید از محلول مایع ظرف‌شویی و آب گرم استفاده کنید. محلول را بر روی لکه اسپری نموده و پس از چند دقیقه با حوله پاک‌کنید. ممکن است بسته به حجم، عمق و قدمت لکه چربی مجبور شوید این کار را چند مرتبه تکرار کنید.

تمیز کردن فرش با استفاده از محلول آب و صابون برای از بین بردن لکه چربی

شستن فرش با استفاده از محلول آب و صابون برای از بین بردن لکه چربی

با این روش‌های ساده و کم‌هزینه می‌توانید شستن فرش خود را به سال‌های بعد موکول کنید و همچنان فرش‌های تمیزی داشته باشید.

منبع: Popular Mechanics

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره مامحصولاتصفحه اصلیخرید اقساطیتماس با ما