راهنمای مقابله با بیدزدگی فرش

اگر تا به حال در مورد پروانه فرش یا بید فرش چیزی نشنیده اید، باید بگوییم شما بسیار خوش شانس هستید، چراکه آنها احتمالاً تاکنون، به خانه شما حمله نکرده ­اند. بید فرش می‌تواند از آفات خانگی مزاحمی باشد که ما به شدت توصیه به رفع آن از خانه داریم. این گونه­ های کوچک اما بسیار مخرب و موذی، برای تغذیه خود از طریق فرش­های پشمی، می­توانند با سرعت قابل توجهی الیاف را بخورند و آن­ها را کچل کنند. به این اتفاق بیدزدگی فرش می‌گویند. هوای گرم یا خانه‌های دارای گرمایش مرکزی باعث هجوم این شب‌پره‌ها شده که به مرور سبب بروز مشکلاتی اساسی می‌شوند. بیدهای بالغ نسبتاً بی‌آزار هستند، البته این توانایی را دارند که تولیدمثل و تخم‌گذاری کنند. لاروها از الیاف طبیعی و پشمی فرش تغذیه می‌کنند و باعث از بین رفتن الیاف آن می‌شوند. بید فرش در قسمت‌های تاریک و کم رفت‌وآمد ساکن می‌شود و شروع به تخم‌ریزی می‌کند. پشت مبل‌ها، کنار تخت، زیر قفسه‌های کتابخانه و… می‌تواند از مخفیگاه‌های معمول لارو بید فرش باشد. ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از آسیب فرش‌هایتان را بیابید.

بیدزدگی فرش یکی از معضلات فرش‌های پشمی

بیدزدگی فرش یکی از معضلات فرش‌های پشمی

حمله خطرناک بیدها

با این توضیحات، اگر در گوشه و کنار و لبه‌های فرش‌های خود تکه‌های کوچکی از خوردگی و طاسی مشاهده کرده‌اید، پس باید بگوییم شما قربانی این موجودات مخوف و بسیار مخرب شده‌اید، به این معنی که فرش شما نیاز به رسیدگی و پاک‌سازی فوری دارد. ما همیشه توصیه می‌کنیم که اگر مشکل بیدزدگی فرش دارید، همه مناطق خانه خود را پاک‌سازی کنید و نه فقط اتاقی که مشکل را در آن مشاهده کرده‌اید. بیدهای فرش می‌توانند فرش‌های ضخیم پشمی و فرش‌هایی با الیاف دست‌ساز را با سرعتی باورنکردنی بخورند و بر سطح فرش شما تکه‌های نامطبوع بر جای بگذارند. پروانه‌های فرش بیشتر جذب الیاف طبیعی می‌شوند و می‌توانند فرش‌های خانه شما را از بین ببرند. اگر بتوانید حدود 5+ پروانه را در یک اتاق بشمارید، این یک حمله جدی از سوی بیدها محسوب می‌شود.

طاسی و خوردگی گوشه و کنار الیاف فرش‌های پشمی نشانه بیدزدگی فرش است

طاسی و خوردگی گوشه و کنار الیاف فرش‌های پشمی نشانه بیدزدگی فرش است

نگذارید پروانه‌های فرش تخم‌ریزی کنند

پروانه‌های فرش معمولاً در خارج از منزل در لانه‌های پرندگان یا حیوانات زندگی می‌کنند، اما لاروهای آن‌ها به احتمال زیاد در زیر برخی از مبلمان بزرگ و سنگین شما که به ندرت جاروبرقی می‌کشید، تجمع ‌یابند. پس به یاد داشته باشید مرتباً زیر مبل‌ها و پشت پرده‌ها و امتداد لبه‌ها را بررسی کنید. وقتی یک بید بالغ  می‌شود، بین 30 تا 300 تخم می‌گذارد. با تخم­ریزی بیدها، این چرخه از نو شروع می‌شود، به همین دلیل پاک‌سازی سریع و مؤثر یا حتی بهتر از آن، پیشگیری از بروز مشکل بیدزدگی فرش بسیار مهم است.

بهترین راهکار جلوگیری از بروز بیدزدگی فرش است

بهترین راهکار جلوگیری از بروز بیدزدگی فرش است

خلاص شدن از شر بید فرش

اگر به دنبال این هستید که چگونه از شر بیدهای فرش خلاص شوید پس ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما دچار بحران بیدزدگی فرش شده‌اید. ما یک فرآیند هفت مرحله‌ای را به شما توصیه می‌کنیم که می‌توانید با اعمال در مناطق آسیب دیده و مجاور آن، بیدهای فرش و لاروهای آن را از بین ببرید. این 7 مرحله عبارت‌اند از:

 • بیدهای فرش را پیدا کنید.
 • شدت آلودگی بید فرش خود را ارزیابی کنید.
 • محل انتشار بیدهای فرش را تمیز کنید.
 • تولید بیدهای فرش در خانه را کاهش دهید.
 • تخم‌های بید فرش و لاروهای آن را ریشه‌کن کنید.
 • محیط را از باب تولید و انتشار مجدد لاروها کنترل کنید.
 • تکرار مراحل قبل تا اطمینان از پاک‌سازی کامل
جهت کنترل بیدزدگی فرش 7 راهکار ارائه می‌شود

جهت کنترل بیدزدگی فرش 7 راهکار ارائه می‌شود

برای پیشگیری و خلاص شدن از بیدزدگی فرش

پاک‌سازی با جاروبرقی به طور منظم

جاروبرقی منظم، بهترین راه برای جلوگیری از بیدزدگی فرش است. مانند سایر چیزها، در اینجا نیز پیشگیری به مراتب بهتر از درمان است. ما توصیه می‌کنیم جاروبرقی را به طور مرتب بکشید، حتی در مناطقی که در آنجا حضور نداشته‌اید، مانند گوشه‌های تاریک، زیر مبلمان و اتاق‌هایی که خیلی کم استفاده می‌شود. پس از شناسایی مناطق آلوده، محیط را کاملاً جاروبرقی کنید و توجه ویژه‌ای به مناطق آسیب دیده داشته باشید. توصیه می‌کنیم جاروبرقی را حتماً در مناطقی مانند قرنیز دیوارها بکشید، فراموش نکنید که هر دو طرف فرش را با جاروبرقی جارو کنید. پس از اتمام کار، کیسه جاروبرقی را در خارج از خانه خالی کنید و اطمینان حاصل کنید که کیسه یا ظرفی را که آشغال‌ها را در آن تخلیه کرده­اید، مهروموم شده است تا پروانه‌ها و لاروها نتوانند فرار کنند.

کشیدن جاروبرقی منظم بهترین راه پاک‌سازی آلودگی بیدزدگی فرش است

کشیدن جاروبرقی منظم بهترین راه پاک‌سازی آلودگی بیدزدگی فرش است

تله‌های بید تهیه کنید

برای به دام انداختن بیدهای بالغ و جلوگیری از تخم‌گذاری بیشتر آن‌ها، نوارهای دام پروانه بخرید. بنابراین، یک تله پروانه نصب کنید تا بتوانید فعالیت‌های آینده آن‌ها را کنترل کنید. هدف این است که چرخه تولیدمثل پروانه تخم‌گذار را متوقف کنید تا فرآیند از نو شروع نشود.

فرش‌های ماشینی از حمله بیدها در امان هستند

اگر می‌خواهید خیالتان از بیدزدگی فرش راحت باشد، فرش‌های ماشینی را انتخاب کنید تا احتمال حضور و ماندگاری پروانه‌های فرش در منزل شما کاهش یابد. بااین‌حال، تقریباً همه تولیدات در حال حاضر فرش‌های ضد بید هستند. به طور پیش‌فرض، هر فرش با الیاف دستباف نیز ضد بید است، چراکه بیشتر تولیدکنندگان پشم در حال حاضر از همان ابتدا الیاف فرش‌ها را در برابر هجوم پروانه ­ها ایمن می‌کنند.

فرش ماشینی با الیاف مصنوعی از بیدزدگی فرش در امان است

فرش ماشینی با الیاف مصنوعی از بیدزدگی فرش در امان است

از حشره‌کش استفاده کنید

پاشش مکرر حشره‌کش، به شما کمک می‌کند تا از آلودگی پروانه‌ها خلاص شوید. البته ما همیشه توصیه می‌کنیم برای پاک‌سازی یک ناحیه با حشره‌کش، به یک متخصص مراجعه کنید. محصولات حشره‌کش بسیاری از انواع طبیعی گرفته تا گزینه‌های شیمیایی برای آلودگی‌های شدید، در بازار موجود است. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌ها را با دقت مطالعه کرده و به ضمانت فرش خود مراجعه کنید. استفاده از این محصولات پاک‌سازی، مستلزم جابجایی اثاثیه و تخلیه خانه برای چند ساعت است تا پاک‌سازی بدون هیچ آسیبی به سلامتتان انجام شود.

یکی از راه‌های مؤثر درمان بیدزدگی فرش استفاده از حشره‌کش است

یکی از راه‌های مؤثر درمان بیدزدگی فرش استفاده از حشره‌کش است

احتیاط: قبل از تمیز کردن فرش خود، چه به بید فرش آلوده باشد یا نه، همیشه وقت بگذارید و راهنمای تمیز کردن فرش خود را مطالعه کنید.

منبع: Kennington Flooring

2 دیدگاه

 • سلام وقت بخیر من یه فرش دستبافت دارم که بعد یه مدتی که ازش استفاده نکردم، خواستم بازش کنم و تو قسمتی از خونه ام پهن کنم که دیدم دچار بید زدگی شده، از روشی که شما گفتید استفاده کردم و حشره کش زدم که بیشتر از این فرش خراب نشه. یه سوالی که داشتم اینه که قسمت هایی از فرش که خراب شده قابل تعمیر هستند؟

  • با سلام
   بله امکان رفو و ترمیم فرش های بید زده و پوسیده وجود داره که بعضی از قالیشویی ها هم این خدمات رو دارن. برای پیدا کردن شرکت هایی که خدمات ترمیم فرش رو ارائه میدن در اینترنت عبارت “ترمیم پارگی و بید خوردگی فرش” رو جستجو کنید
   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک میخوای؟ با ما گپ بزنید